Dievo Apvaizdos atlaidai Kriaunose

2024 m. liepos 14 d. Kriaunų parapijoje buvo švenčiami Dievo Apvaizdos atlaidai.
Šv. Mišiose gausiai dalyvavę parapijiečiai ir svečiai meldė Dievo malonių, klausėsi homilijos ir dar kartą pasveikino savo parapijietę, bendražygę, klasės auklėtoją – Stasę Idienę, gavus garbingą Valstybės apdovanojimą.

Klaudijaus Driskiaus fotografijose akimirkos iš Dievo Apvaizdos atlaidų Kriaunose.

Kriaunų bendruomenės informacija, 2024 07 16.

Pasiruošimas procesijai
Procesija
Procesija
Stasę Idienę pasveikino Kriaunų maltiečiai…
… bendražygis ir bičiulis Pavlius Gaigalas
… Kriaunų vidurinės mokyklos XXVI laidos abiturientai-auklėtiniai


Valstybės apdovanojimas bendruomenės narei Stasei Idienei

Šiandien, liepos 6-osios – Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) ir Tautiškos giesmės dienos proga už nuopelnus Lietuvos Respublikai Kriaunų bendruomenės tarybos narei ir projektų vadovei, aktyviai parapijietei, Kriaunų maltietiško vaikų dienos centro įkūrėjai Stasei Idienei Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda įteikė Valstybės apdovanojimą – ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medalį.

Lietuvos Respublikos Prezidento dekretas čia.

Darbas Kriaunų kraštui ir Lietuvai yra aukštai įvertintas.

Sveikiname p. Stasę Idienę !

Kriaunų bendruomenė, 2024 07 06

Nuotraukoje po apdovanojimo įteikimo Stasė Idienė su (iš kairės į dešinę) Maltos ordino pagalbos tarnybos generaliniu sekretoriumi Edvinu Regelskiu, Maltos ordino pagalbos tarnybos Rytų regiono vadove Gražina Semėniene, savo marčia Simona, anūku Kipru ir Kriaunų bendruomenės pirmininku Eugenijumi Driskiumi prie Prezidentūros Simono Daukanto aikštėje. Klaudijaus Driskiaus fotografija



Kriaunos. Kriauniečiai. D diena

Kriaunieti, ar žinai, kokia tai diena? Priminsiu: tai sąjungininkų išsilaipinimo Normandijoje diena. Kariškių kalboje D diena yra atskaitos taškas veiksmų laikui skaičiuoti. Istorija surėdė, kad šis terminas tapo bendriniu pavadinimu ir įgavo tokias prasmes: vilties, tikėjimo, ryžto, apsisprendimo, kovos, laisvės siekio. Labai daug į šį žodį sudėta.
D diena.
Kiekvienam lietuviui, o taip pat ir Kriaunų krašto žmogui, visų pirma, tai buvo asmeninio apsisprendimo, visapusiškai ir giliai apmąstyta bei išgyventa diena.
Šis apsisprendimas palietė artimiausius šeimos narius – žmonas, vyrus, vaikus, tėvus, mylimąsias ar mylimuosius. Kai kas apsisprendimą padarė dirbdamas sunkų darbą, kai kas – vienatvėje ir tyloje arba praradęs viltį, kai kas – būdamas bežemis valstietis, kai kas – valdydamas didelį turtą.
Šiandien Kriaunos pagerbė krašto žmones, kurie savo apsisprendimą atliko mums mažai žinomomis aplinkybėmis. Tik nuodugniai nagrinėjant biografijas, bendraujant su Jų vaikais, anūkais ar kitais labai artimais žmonėmis, supratome šių žmonių apsisprendimo motyvus.
Ta diena jiems buvo D diena.
Mes, gyvieji, jaučiame, kad begėdiškai pavėlavome apie Juos kalbėti, tačiau pareiga neleidžia tylėti ir nutylėti.
Paminklinės atminimo lentos 1919–1920 metų Nepriklausomybės kovų Kriaunų krašto savanoriams ir 1940–1990 metų Kriaunų krašto laisvės kovotojams 2024 m. birželio 22 dieną buvo iškilmingai pašventintos Kriaunų miestelio aikštėje.
Pagerbėme Juos. Gali būti, kad kažko nepadarėme, nepakako šaltinių surasti visų krašto didvyrių. Nesivadovavome gandais, sąmoningu klaidinimu renkant informaciją.
Rėmėmės tik dokumentais, valstybės institucijų rekomendacijomis, leidimais ir patarimais. Visų krašto žmonių atmintis buvo pagrindinė kovotojų paieškų kelio kryptis. Pamatėme, koks turtingas krašto žmonių nuotraukų lobynas. Ypatingas AČIŪ tiems senoliams, kurie, išsaugoję gerą atmintį, išdrįso kalbėti labai atvirai. Neįkainojami liudijimai a. a. savo tėvų, kaimynų, giminių.
Artimiausiu metu svetainė www.kriaunos.lt pradės skelbti Kriaunų krašto Nepriklausomybės kovų savanorių ir laisvės kovotojų biografijas. Tai vyks nuosekliai, ir jų pristatymas baigsis tuomet, kai papasakosime apie visus šiandien pagerbtus septyniolika Kriaunų krašto savanorių ir keturiasdešimt septynis 1941 m. Birželio sukilėlius, partizanus ir partizanų ryšininkus.
Per daugelį sovietinio laikotarpio metų, o ir atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę, Kriaunose keitėsi gyventojų sudėtis. Tie, kurie gyvenimo vėjų ir skersvėjų buvo atblokšti į Kriaunas, dažnai net nežino šio krašto istorijos. O ir patiems kriauniečiams pravartu prisiminti ar net iš naujo ją atrasti. Paminklinės atminimo lentos ir Kriaunų bendruomenės svetainės informacija visiems padės prisiminti savo krašto patriotus.
Tyrėjai bus dėkingi už dokumentuotus pataisymus, papildymus ir nežinomų faktų pateikimą.
Šį projektą rėmė Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija.

Bendruomenės pirmininkas,
2024 m. birželio 22 d.

Nuotraukose paminklinių atminimo lentų 1919–1920 metų Nepriklausomybės kovų ir 1940–1990 metų Kriaunų krašto laisvės kovotojų atidengimo iškilmių Kriaunose akimirkos (autorius Klaudijus Driskius).




Kvietimas

2024 metų birželio 22 dieną (šeštadienį) kviečiame į šventę Kriaunų miestelyje, kur bus atidengiamos paminklinės atminimo lentos 1919-1920 m. Nepriklausomybės kovų Kriaunų krašto savanoriams ir 1940-1990 m. Kriaunų krašto laisvės kovotojams.
Daugybę metų šie žmonės buvo visiškoje užmarštyje ir vadinami paniekinančiais bei žeminančiais vardais.
Atėjo laikas juos prisiminti.

Kriaunų bendruomenės informacija, 2024 06 16



Apie straipsnelį laikraštyje, Kriaunų muziejų ir jo darbuotojus

Melioracija – sodybų tuštėjimo metas.
Muziejų naikinimas – žmogaus patirties ir savimonės tuštėjimo (tuštinimo) metas.

Laikraštyje pasirodžius straipsneliui „Meškerė yra. Kas gaudys žuvis?“ sujudo, sukruto kriauniečiai domėtis: kas gi bus su Kriaunų muziejumi ?
Vienas toks jumoro nestokojantis gyventojas tiesiai šviesiai išrėžė – „valdomoj demokratijoj pirma laikraštis ką nors parašo, o po to jau valdžia padaro taip, kaip jai reikia“.

O visgi ?

Kriaunų bendruomenės taryba vienbalsiai pasisako už tai, kad Kriaunose veikiantis muziejus nebūtų naikinamas, muziejaus veikla būtų įvairesnė, o muziejaus darbuotojai efektyviai, inovatyviai, įtaigiai ir įtraukiai dirbtų.

Šiuo atveju pravartu Kriaunų muziejaus veiklą nors ir trumpai panagrinėti keliais aspektais.

Istorinis aspektas.
Kaip ir kiekvienas kraštas, taip ir Kriaunų kraštas turtingas materialaus ir nematerialaus kultūros, istorijos, gamtos ir technikos paveldu. Tačiau tik istorinės aplinkybės lėmė, kad keleto iniciatyvių žmonių rūpesčiu Kriaunose atsirado muziejus. Tuo Kriaunos gali pagrįstai didžiuotis. Muziejaus darbuotojai, jų veikla ir saugomos muziejinės vertybės kartu privalo atlikti muziejaus misiją – formuoti žmogaus istorinę, kultūrinę, socialinę patirtį. Ar to jau nebereikia?

Muziejaus darbuotojų požiūrio į savo darbą aspektas.
Tolsta tie metai, kai „Kriaunų ragana“ garsino šį kraštą. Tai buvo žmogus, kuris iš pašaukimo dirbo savo darbą. Aukštai buvo iškelta reikalavimų muziejininkui kartelė ir tik su apgailestavimu galima pasakyti, kad kito panašaus į „Kriaunų raganą“ muziejininko Kriaunose neatsirado. Galima ieškoti priežasčių, kodėl taip atsitiko, tačiau viena aišku: sprendimų priėmėjai labai formaliai sprendė muziejininko klausimą, o tartis su vietos bendruomene iš viso nematė reikalo.
Lankstus muziejaus darbo laikas atmiežtas didele geranoriškumo doze leistų pasiekti geresnių rezultatų ir palankesnių skaičių.

Kriaunų ir Obelių muziejų lyginimo aspektas.
Kriaunų bendruomenės taryba 2021 m. rugpjūčio 20 d. svarstė Kriaunų muziejaus veiklą ir turėjo savo matymą. Neišvengiamai buvo lyginami Kriaunų ir Obelių muziejai. Vėliau svarstymams išsiplėtojus ir pasiekus Rokiškio muziejaus vadovybę netruko iš ten ateiti žinia apie tai, kad šių muziejaus filialų veiklų (Kriaunų ir Obelių) jokiu būdu lyginti negalima, nes jie nepalyginami viskuo. O laikraštyje lyginimai labai konkretūs… ?

Politinis aspektas.
Apie jį vėliau (jeigu prireiks).

Kriaunų bendruomenės pirmininkas Eugenijus Driskius


Tai kaipgi yra iš tikrųjų?

Kriaunų bendruomenės visuotiniame narių susirinkime nuspręsta viešai kreiptis į Rokiškio rajono savivaldybės merą Ramūną Godeliauską, Rokiškio rajono savivaldybės tarybą, o informacijos viešinimo prasme ir į UAB „Gimtasis Rokiškis“ vadovą redaktorių Simoną Tuską

VIEŠAS KREIPIMASIS

2024 m. balandžio 22 d.
Kriaunos

Šių metų balandžio 13 d. įvyko Kriaunų bendruomenės visuotinis narių susirinkimas. Susirinkimo metu svarstant darbotvarkės klausimus buvo iškeltas ir klausimas apie Rokiškio rajono savivaldybės vadovų neigiamą nusistatymą Kriaunų bendruomenės, Kriaunų parapijos ir Kriaunų maltietiško vaikų dienos centro atžvilgiu. Susirinkime apie tai buvo diskutuota ir balsuojant bendruomenės pirmininkas įpareigotas viešai kreiptis paaiškinimo į merą, savivaldybės tarybą, o informacijos viešinimo prasme ir į laikaščio „Gimtasis Rokiškis“ vadovą.

Kaip iliustracija šiam teiginiui buvo pacituotas socialiniame tinkle facebook patalpintas įrašas: „Šią savaitę lankėmės Kriaunų seniūnijoje, kur susitikome su seniūne, seniūnaitėmis, Lašų kaimo bendruomenės pirmininke, Kriaunų asociacijos „Sartai – mano kraštas“ atstove. Kriaunos džiugina gražiai sutvarkyta aplinka, nuoširdžiu seniūnės bendravimu su bendruomenės nariais. Susitikime pasidžiaugėme neseniai renovuotomis seniūnijos patalpomis, ką tik atsidariusiu prekybos centru ir glaudžiu bendravimu su vietos verslininkais, kurie remia įvairias bendruomenės iniciatyvas. Reikia pasidžiaugti vis stiprėjančia ir gausia visuomenine veikla – Lašų kaimo bendruomenę vienija 42 nariai, asociaciją „Sartai – mano kraštas“ 81 narys – tai tikrai nemaži skaičiai. Labai smagu, kad suvieniję jėgas bendram darbui, šio krašto žmonės, deda pastangas ir visa seniūnijos teritorija kasmet gražėja.“

Kaip matome, nei žodžiu neužsiminta nei apie Kriaunų bendruomenę, nei apie Kriaunų parapiją, nei apie Kriaunų maltietišką vaikų dienos centrą, veikiantį Kriaunose 14 metų. Nepaminėta sutvarkyta Kriaunų parapijos aikštė, apšviestas ir lankytojus kviečiantis Kriaunų varpas bei kita veikla. Minėtų organizacijų atstovai nebuvo pakviesti į susitikimą su rajono savivaldybės atstovais.

Keista ir tai, kad pacituotame tekste minimi faktai niekaip neatspindi nuveiktų ir nenuveiktų darbų, o pats tekstas sukonstruotas pasenusiomis ir į užmarštį nueinančiomis formuluotėmis.

Kriaunų bendruomenės visuotinis narių susirinkimas nutarė, kad šis tekstas tik paryškino atvykusių ir kitų rajono valdančiosios daugumos atstovų neigiamą nusistatymą Kriaunų bendruomenei, Kriaunų parapijai ir Kriaunų maltietiškam vaikų dienos centrui apskritai.

Tai kaipgi yra iš tikrųjų?

Susirinkimo įpareigotas bendruomenės pirmininkas Eugenijus Driskius


Svarbi žinia !

Šiandien, šventų Velykų antrąją dieną, į Sartų ežerą įplaukė tarptautinis kruizinis laivas. Nors ir nusižengdamas laivybos taisyklėms, tačiau puoselėdamas šilčiausius jausmus savo gimtinei, laivo kapitonas šia proga (įplaukimas į Sartų ež.) pakeitė netgi laivo pavadinimą į SARTAI.

Laivui vadovauja iš mūsų krašto kilęs tolimojo plaukiojimo kapitonas Algirdas Vinciukas.

Kadangi šiuo metu laivas plaukia aplink pasaulį ir jame dar yra laisvų kajučių, kapitonas išimties tvarka kviečia Kriaunų apylinkių žmones nedelsiant pasinaudoti proga ir registruotis kelionei. Kelionė laineriu nemokama, o laivo baruose galima bus ir nemokamai išgerti.

Telefonas registracijai – +37063905065, registruotis galima iki dienos pabaigos.

Laivas SARTAI išmetė inkarą ežero plotuose tarp didžiosios salos, Bradesių, Velykuškių ir Lizgario iškyšulių. Bendruomenės archyvo nuotrauka

Šiandien ryte kapitonas aplankė savo tėvų sodybą, seniai matytus kaimynus sodiečius, vienam įteikė dovanų baltojo ryklio dantį, kitam – Kamčiatkos krabo iškamšą. Vakare kapitonas su visa įgula apsilankys prie Kriaunų varpo.

Kapitonas domėjosi, ar švytintis Kriaunų varpas jau atitirpdė ledus ir sušildė sužvarbusias kriauniečių širdis. Kriauniečiai gali tikėtis pamatyti kapitoną su visa įgula, jei susirinks Vienybės aikštėje šiandien 20.00 val.

Prieš pat vidurnaktį laivas įjungs visas šviesas ir išplauks iš Sartų. Tuo metu galima rinktis Galapupaukos prieplaukoje ir laivui mojuoti.

Išplaukęs iš Sartų, laineris pasuks link Kanarų salų, po to plauks Afrikos pakrante, o ties Namibija pasuks link paslaptingojo Horno rago ir jį apiplauks. Vėliau maršrutas drieksis pro Naujosios Zelandijos, Vanuatu, Kiribačio ir Mikronezijos salas. Kelionė aplink pasaulį truks apie tris mėnesius. Kriauniečiams, užsiregistravusiems kelionei, reikia pagalvoti apie tai, ką daryti su melžiamomis karvėmis, ėringomis avimis, vištomis dedeklėmis ir kitais naminiais gyvuliais, nes šie be šeimininkų tiek ilgai gali neištverti. Kapitono padėjėjas įspėjo, kad gyvulių su savimi imti negalima.

Plaukimui jau užsiregistravo ir yra priimtas Jurgis Gražulis Kietakaktis.

Kriaunų bendruomenės informacija, 2024 04 01.

Vienybės aikštė Kriaunose laukia kriauniečių ir svečių. Kriaunų varpas tirpdo ledus, šviečia ir šildo širdis. Bendruomenės archyvo nuotrauka




Visuotinis Kriaunų bendruomenės narių susirinkimas

Kriaunų bendruomenės narių dėmesiui !

2024 m. balandžio 13 d. 11.00 val. šaukiamas Kriaunų bendruomenės visuotinis narių susirinkimas, kuris įvyks Kriaunų mokyklos pastate (valgykloje-kavinėje) adresu: Sartų g. 19, Kriaunos

Susirinkimo darbotvarkė:
1. Dėl bendruomenės 2023 m. veiklos ataskaitos (pirmininko pranešimas).
2. Dėl bendruomenės 2023 metų finansinės atskaitomybės (finansininkės pranešimas).
3. Dėl bendruomenės finansinės veiklos patikrinimo ataskaitos (revizoriaus pranešimas).
4. Kiti klausimai.

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos asociacijų įstatymo 8 str. 8 d., jei kvorumo nėra 2024 balandžio 13 d. 11.00 val. visuotiniame bendruomenės narių susirinkime, tai 2024 balandžio 13 d. 12.00 val. šaukiamas pakartotinis visuotinis bendruomenės narių susirinkimas, kuris įvyks Kriaunų mokyklos pastate (valgykloje-kavinėje) adresu Sartų g. 19, Kriaunos ir kuris turi teisę priimti nutarimus tik pagal neįvykusio susirinkimo darbotvarkę.

Po susirinkimo vaišinsimės suneštinėmis vaišėmis !

Kriaunų bendruomenės pirmininkas



Stasys Jarmala – Bajorų kaimo mokyklos mokytojas ir kovotojas už Lietuvos laisvę

Artėjant Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienai prisimename iškilų Lietuvos patriotą, mokytoją Stasį Jarmalą.

Amžininkų prisimenamas kaip labai darbštus, uolus ir išmintingas mokytojas Stasys Jarmala Bajorų kaimo mokykloje (Kriaunų seniūnija) dirbo 1932 – 1937 metais.

Šis nepaprasto atsidavimo Lietuvai vyras, o vėliau – sumanus kovų už Tėvynės laisvę organizatorius ir partizanų vadas daug prisidėjo artindamas Kovo 11-ąją.

Mielus skaitytojus supažindiname su Stasio Jarmalos veikla.

Kriaunų bendruomenės informacija, 2024 m. kovo 10 d.