Kriaunieti, ar žinai, kokia tai diena? Priminsiu: tai sąjungininkų išsilaipinimo Normandijoje diena. Kariškių kalboje D diena yra atskaitos taškas veiksmų laikui skaičiuoti. Istorija surėdė, kad šis terminas tapo bendriniu pavadinimu ir įgavo tokias prasmes: vilties, tikėjimo, ryžto, apsisprendimo, kovos, laisvės siekio. Labai daug į šį žodį sudėta.
D diena.
Kiekvienam lietuviui, o taip pat ir Kriaunų krašto žmogui, visų pirma, tai buvo asmeninio apsisprendimo, visapusiškai ir giliai apmąstyta bei išgyventa diena.
Šis apsisprendimas palietė artimiausius šeimos narius – žmonas, vyrus, vaikus, tėvus, mylimąsias ar mylimuosius. Kai kas apsisprendimą padarė dirbdamas sunkų darbą, kai kas – vienatvėje ir tyloje arba praradęs viltį, kai kas – būdamas bežemis valstietis, kai kas – valdydamas didelį turtą.
Šiandien Kriaunos pagerbė krašto žmones, kurie savo apsisprendimą atliko mums mažai žinomomis aplinkybėmis. Tik nuodugniai nagrinėjant biografijas, bendraujant su Jų vaikais, anūkais ar kitais labai artimais žmonėmis, supratome šių žmonių apsisprendimo motyvus.
Ta diena jiems buvo D diena.
Mes, gyvieji, jaučiame, kad begėdiškai pavėlavome apie Juos kalbėti, tačiau pareiga neleidžia tylėti ir nutylėti.
Paminklinės atminimo lentos 1919–1920 metų Nepriklausomybės kovų Kriaunų krašto savanoriams ir 1940–1990 metų Kriaunų krašto laisvės kovotojams 2024 m. birželio 22 dieną buvo iškilmingai pašventintos Kriaunų miestelio aikštėje.
Pagerbėme Juos. Gali būti, kad kažko nepadarėme, nepakako šaltinių surasti visų krašto didvyrių. Nesivadovavome gandais, sąmoningu klaidinimu renkant informaciją.
Rėmėmės tik dokumentais, valstybės institucijų rekomendacijomis, leidimais ir patarimais. Visų krašto žmonių atmintis buvo pagrindinė kovotojų paieškų kelio kryptis. Pamatėme, koks turtingas krašto žmonių nuotraukų lobynas. Ypatingas AČIŪ tiems senoliams, kurie, išsaugoję gerą atmintį, išdrįso kalbėti labai atvirai. Neįkainojami liudijimai a. a. savo tėvų, kaimynų, giminių.
Artimiausiu metu svetainė www.kriaunos.lt pradės skelbti Kriaunų krašto Nepriklausomybės kovų savanorių ir laisvės kovotojų biografijas. Tai vyks nuosekliai, ir jų pristatymas baigsis tuomet, kai papasakosime apie visus šiandien pagerbtus septyniolika Kriaunų krašto savanorių ir keturiasdešimt septynis 1941 m. Birželio sukilėlius, partizanus ir partizanų ryšininkus.
Per daugelį sovietinio laikotarpio metų, o ir atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę, Kriaunose keitėsi gyventojų sudėtis. Tie, kurie gyvenimo vėjų ir skersvėjų buvo atblokšti į Kriaunas, dažnai net nežino šio krašto istorijos. O ir patiems kriauniečiams pravartu prisiminti ar net iš naujo ją atrasti. Paminklinės atminimo lentos ir Kriaunų bendruomenės svetainės informacija visiems padės prisiminti savo krašto patriotus.
Tyrėjai bus dėkingi už dokumentuotus pataisymus, papildymus ir nežinomų faktų pateikimą.
Šį projektą rėmė Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija.
Bendruomenės pirmininkas,
2024 m. birželio 22 d.
Nuotraukose paminklinių atminimo lentų 1919–1920 metų Nepriklausomybės kovų ir 1940–1990 metų Kriaunų krašto laisvės kovotojų atidengimo iškilmių Kriaunose akimirkos (autorius Klaudijus Driskius).




